Katedra Studiów nad Nauką, Techniką
i Społeczeństwem

Podsumowanie projektu

logo_fe_ue-1.jpg

Projekt "Akademia Wiedzy Koniecznej - nowe oblicze szkoły jako LOWE" był realizowany od 17.02.2017 do 30.06.2018 roku przez Politechnikę Wrocławską, Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej „Carpe Diem”. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. 

Głównym celem projektu było zwiększenie udziału dorosłych (zgodnie z opisem grupy docelowej) w edukacji poprzez uruchomienie w dwudziestu szkołach Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji zgodnie z opracowanym Modelem "Akademia Wiedzy Koniecznej – szkoła jako Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji". Projekt miał charakter pilotażowy.

W ramach projektu uruchomiliśmy LOWE w 20 szkołach usytuowanych w 7 województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Do pracy w każdym ośrodku zaangażowane były cztery osoby (Koordynator i Inspiratorzy), które w prowadzeniu działalności aktywizacyjno-edukacyjnej na rzecz dorosłych wspierane były przez trenerów, coachów, doradców, liderów społecznych, animatorów kultury. Kadra LOWE przez cały okres swojej działalności ściśle współpracowała także z ekspertami zatrudnionymi w tym celu przez Lidera i Partnera projektu.

W trakcie półrocznej działalności LOWE objęto wsparciem 2 611 osób dorosłych (kobiety: 1 744, mężczyźni: 867), które brały udział w różnorodnych formach aktywności. W sumie, we wszystkich LOWE w okresie testowania Modelu ‘AWK’, zrealizowano 298 różnych pod względem formy i treści aktywności. Największą popularnością cieszyły się kursy językowe, warsztaty komputerowe, warsztaty pedagogiczne rozwijające kompetencje rodzicielskie, warsztaty artystyczne i szkolenia z zakresu I pomocy przedmedycznej. W każdym ośrodku przeprowadzono także grę społeczną „Mistrz Aktywności”, która w sposób szczególny podkreśliła lokalny wymiar działalności LOWE. Oprócz szkoleń i warsztatów w ofercie ośrodków znalazły się m.in. spotkania integracyjne, kluby dyskusyjne, doradztwo, coaching, zajęcia z zakresu edukacji międzypokoleniowej.

Rezultatem projektu są działające w 20 szkołach Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji. W zakładce Model LOWE na stronie projektu można zapoznać się z dokumentami merytorycznymi, które powstały w ramach projektu.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję