Projekt AWK - nowe oblicze szkoły jako LOWE

Loga: z lewej strony Fundusze Europejskie - Wiedza, Edukacja, Rozwój; z prawej strony Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

AKADEMIA WIEDZY KONIECZNEJ (AWK) - NOWE OBLICZE SZKOŁY
JAKO LOKALNEGO OŚRODKA WIEDZY I EDUKACJI (LOWE)

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa II - Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.14 Rozwój narzędzi dla uczenia się przez całe życie, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Budżet projektu wynosi 4 981 542,40 zł , w tym dofinansowanie ze środków UE: 4 198 443,93 zł. Projekt realizowany jest w okresie 01.2017-06.2018 przez konsorcjum: Politechnika Wrocławska – Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Carpe Diem”. Celem głównym projektu jest zwiększenie udziału osób dorosłych w edukacji poprzez uruchomienie w 20 szkołach Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji (zgodnie z opracowanym w ramach projektu Modelem "Akademia Wiedzy Koniecznej – nowe oblicze szkoły jako LOWE"). Wspólnie ze szkołami podejmiemy działania na rzecz aktywności edukacyjnej osób dorosłych w zakresie rozwijania potrzebnych na rynku pracy kompetencji kluczowych, jak również rozwoju metod i narzędzi pracy nauczycieli z osobami dorosłymi. Cel główny zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych: Wdrożenie opracowanego w projekcie Modelu "AWK-szkoła jako LOWE " w 20 szkołach na terenie całego kraju. Wykorzystanie zasobów i możliwości szkół do pobudzania lokalnej społeczności i koordynowania różnych form edukacji pozaformalnej. Rozwój kompetencji przydatnych na rynku pracy (w tym kompetencji kluczowych) 720 uczestników. Grupę odbiorców oferty Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji stanowią osoby dorosłe z następujących grup: rodzice lub opiekunowie dzieci realizujących obowiązek szkolny; osoby dorosłe mające utrudniony dostęp do form edukacji osób dorosłych; osoby dorosłe mające niski poziom wykształcenia lub wykształcenie wymagające aktualizacji (co najwyżej zasadnicze zawodowe lub wykształcenie średnie i policealne zdobyte w zeszłym wieku); osoby dorosłe związane z rolnictwem; osoby dorosłe nieaktywne zawodowo lub bezrobotne; osoby dorosłe podlegające formom pomocy społecznej i wsparcia rodziny; osoby dorosłe w wieku 45+. Korzyści dla szkoły wynikające z udziału w projekcie: pozyskanie grantu na utworzenie i funkcjonowanie LOWE w szkole, rozszerzenie oferty szkoły o zajęcia edukacyjne dla dorosłych, wspieranie w rozwoju dorosłych – szczególnie słabiej wykształconych, oddalonych od rynku pracy, rozwój kadry poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach i innych formach wsparcia zapewnionych przez Grantodawcę, wyposażenie sal dydaktycznych w sprzęt i materiały potrzebne do prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dorosłych, poszerzenie współpracy szkoły z lokalnymi instytucjami, przedsiębiorcami, społecznością lokalną, itp., wzmocnienie potencjału szkoły, wzmocnienie pozycji szkoły w środowisku lokalnym i ogólnopolskim, budowanie wizerunku szkoły jako animatora działań edukacyjnych nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dorosłych.

Dane kontaktowe:
Lider: Politechnika Wrocławska - Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych
Budynek C7, X piętro, pokój 1018, Plac Grunwaldzki 11, 50-378 Wrocław
Biuro jest czynne w godz. 7:30 - 15:30

Partner: Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Carpe Diem”, ul. Długa 33, 58-100 Świdnica,
tel. 74 662 32 11, e-mail: sao.carpe.diem@op.pl