Katedra Studiów nad Nauką, Techniką
i Społeczeństwem

Traktat o więzi i wyzwoleniu – nowa książka prof. Wadowskiego

Data: 25.03.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

wadowski_okladka.jpg

Miło nam poinformować, że nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek ukazał się Traktat o więzi i wyzwoleniu autorstwa prof. Jana Wadowskiego, kierownika Zespołu Antropologii Filozoficznej i Etyki naszej Katedry.

Traktat o więzi i wyzwoleniu to projekt filozoficzny zawierający wizję człowieka i jego świadomości bazującą na trzech koncepcjach inteligencji: racjonalnej, emocjonalnej (Goleman) i duchowej (Zohar, Marschall).
Książka ta zawiera pewien zarys systemu filozoficznego  w którym centralnym pojęciem jest współ-jaźń. Człowiek mianowicie jest jaźnią współistniejącą (a nie zamkniętą monadą) działającą w sieci więzi: biologicznych, mentalnych i duchowych. Jest on aktywnym i kreatywnym podmiotem różnych poziomów sieci (zarówno społecznej jak i np. informacyjnej). Dlatego też każda indywidualna świadomość wyłania się w przestrzeni wpół-istnienia jako twórczy partycypant. Partycypant ten odpowiada na wartości (jest responsywny) a także poszukuje samorealizacji. Dlatego właśnie idea wyzwolenia (od tego, co ogranicza i blokuje rozwój) wydaje się konieczna przy opisie ewolucji świadomości.
Współ-jaźń jest więc świadomością nieuchronnie poszukującą pewnej formy wyzwolenia, głównie wtedy, gdy więzi nie stanowią już czynnika wspomagającego drogę, ale zamieniają się w rodzaj więzienia. Człowiek bowiem nie spełnia się wyłącznie w perspektywie horyzontalnej, która niejednokrotnie doprowadza do rozczarowań. Poszukuje on możliwości transcendencji, realizując ją (świadomie lub nie) przez wyzwalanie się z ograniczeń, szczególnie w wymiarze odkrywania sensu życia i głębokiej satysfakcji. W idei wyzwolenia nie chodzi o eskapizm czy aspołeczność, ale o realizację spełnienia w symbolicznie rozumianym odosobnieniu. Samo odosobnienie to tylko środek. Jest to ścieżka rozwoju w kierunku mądrości, która jest  otwieraniem się na możliwość transcendencji jako ścieżki rozwoju na poziomie intelektualno - duchowym. To właśnie owa transcendencja jest rzeczywistością.
Rzeczywistością rządzą jednak określone prawa: są to prawa fizyczne, prawa mentalne  (logika) oraz prawa duchowe. Koncepcja ta jest więc próbą uchwycenia dynamiki rzeczywistości przejawiającej się w procesie rozwoju współ-jaźni w modelu spiralnym: od więzi do wyzwolenia. Sama rzeczywistość, w której współ-jaźń jest zanurzona,  funkcjonuje w rytmie fal więzi i wyzwalania. Esencją wyzwolenia jest ostatecznie duchowa mądrość.
Droga człowieka postępuje więc na ścieżce spiralnej, od błądzenia do wyzwolenia. W związku z tym Traktat posiada strukturę spiralną, która oddaje dynamikę rozwoju, zarówno indywidualnego jak i społecznego.
Matryca pojęć (ujęta w tabeli na końcu książki) tworzy, w przekonaniu autora, zarysy teorii pozwalającej analizować i wyjaśniać różnorodne zjawiska i procesy kulturowe takie jak religie, rewolucje itp. a także zachowania indywidualne i grupowe.

Książka na stronie wydawnictwa

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję