dr Rafał Szopa, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej, Wydzial Zarządzania, Politechnika Wrocławska
- nazwa: 20th Annual International Conference on Philosophy
- data: 26-27 maja 2025 r.
- miejsce Ateny, The Philosophy Unit of the Athens Institute
- opis konferencji:
The Philosophy Unit of the Athens Institute organizuje 20. doroczną międzynarodową konferencję filozoficzną, 26-29 maja 2025 r., Ateny, Grecja, sponsorowaną przez Athens Journal of Humanities & Arts i Athens Journal of Philosophy.
Celem konferencji jest zgromadzenie naukowców i badaczy filozofii. Obszary zainteresowań obejmują (ale nie ograniczają się do):
Historia filozofii, filozofia starożytna, filozofia europejska, filozofia afrykańska, filozofia amerykańska, filozofia azjatycka, filozofia polityczna, filozofia moralna, estetyka, logika, egzystencjalizm, filozofia analityczna i pragmatyzm, filozofia religii, filozofia prawa, filozofia matematyki i fizyki, filozofia biologii, filozofia działania, etyka, epistemologia.
tytuł referatu: Pancomputationalism and the Non-Computational Nature of Consciousness.
Opis: Pankomputacjonalizm to idea filozoficzna mówiąca, że wszystko we wszechświecie jest jak komputer i przeprowadza obliczenia. Twierdzenie o niezupełności prowadzi do wniosku, że pankomputacjonalizm odpowiada naturze wszechświata, gdyż teorie naukowe opierające się na matematyce można zawsze jakoś poprawić, a więc nie ma limitów czasowych w aplikowaniu matematyki do rozumienia przyrody: matematyka będzie potrzebna zawsze. Jednak, Roger Penrose twierdzi, że świadomość jest czymś spoza matematyki, nielagorytmicznym. Aby takie twierdzenie było prawdziwe w ramach paradygamtu naturalizmu metodologicznego należałoby najpierw udowodnić twierdzenie pokazujące limit czasowy w używaniu matematyki i dojście do sfery nie-matematycznej w przyrodzie. Takiego meta-twierdzenia o zupełności twierdzenia o niezupełności nie ma, co rodzi pytanie o naturę świadomości.